DomůHobbyBelgické Bruggy - městečko jako pro panenky

Belgické Bruggy – městečko jako pro panenky

Belgické Bruggy jsou cílovou destinací tisíců novomanželů a zamilovaných párů z celého světa. Netřeba se divit, romantika zde totiž číhá na každém kroku.

Jet se v člunku po křivolakých kanálech řeky, popřetínaných množstvím kamenných mostů a nacpávat se kily čokoládových pralinek. Že takový program dovolené je pro vás jako stvořený? Potom se budete ve vlámském městečku cítit jako v ráji. Pokud si nejste jisti, podívejte se na film Bruggy (2008) režiséra Martina MacDonagha. V malebném městě uvíznou dva sympatičtí nájemní vrazi, kteří čekají na tajemný příkaz od svého šéfa a chvíle nudy si krátí prohlídkami místních pamětihodností. Výkony herců Colina Farella, Ralpha Fiennese a Brendana Gleesona jsou skvělé, ale městečko, ve kterém se film odehrává, by si zasloužilo Oscara. Během závěrečných titulků budete slintat jako Pavlovovy psy a toužit vidět Bruggy… a zemřít.

Zapomenuté a objevené město
Bruggy leží na severozápadě Belgie asi 90 kilometrů od Bruselu. Město s přibližně 170 tisíci obyvateli se rozprostírá na rozkošetěných kanálech řeky Reie. Zlaté časy zažilo v období středověku, kdy se díky připojení na moře stalo významným obchodním centrem. Tedy až na černá období v 11. a 15. století, kdy byl kanál spojující město s mořem zanesen a obchodníci, bankéři a spekulanti poutékali do Antverp. Ve 20. století objevili jeho zapomenutou krásu turisté z celého světa a v roce 2000 bylo historické jádro zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Dnes do města zavítá tři a půl milionu návštěvníků ročně. Mimochodem, na romantickou procházku si raději rezervujte večer, kdy davy turistů v ulicích trochu zřídnou.

Umění, čokoláda, diamanty
Prohlídku je nejlepší začít na náměstí Markt, které se nachází na centrálním ostrově města. Na jeho jihovýchodní části stojí 83 metrů vysoká věž Belfried s měděnou zvonkohrou, ozývající se každou čtvrthodinu. Z vrcholu zvonice se nám před očima rozprostře městečko jako pro panenky – maličká náměstí s tržními stánky, vysoké vlámské domy s červenými střechami a fasádami jakoby vyrobenými z marcipánu, jezero lásky Minnewater s plovoucími labutěmi a změť kanálů, po kterých se prohánějí drob.

Když se dostatečně pokocháme výhledem, pokračovat můžeme na druhém největším náměstí Burg. Nachází se zde gotická radnice ze 14. století, ale zejména Bazilika svaté krve, která ve svých útrobách ukrývá ampulku s kapkou Kristovy krve. Vynechat bychom neměli ani Kostel Panny Marie s vysokou cihlovou věží – v její boční kapli se nachází slavná Michelangelova Bruggská Madonna z bílého mramoru.

Milovníci děl Jana van Eycka, Jeronýma Bosche a Rogiera van der Weydena by neměli zmeškat návštěvu Groeninge muzeum, milovníci čokolády se raději zatoulají do muzea čokolády Choco-Story a obdivovatelky drahých kamenů zavedou nohy do Muzea diamantů se s diamanty. Po ohromující prohlídce marnivosti si můžeme zeptat svědomí v klášteře Begijnhof se starobylou zahradou, obklopenou bílými stavbami.

Příjemné místo s klidnou atmosférou založili místní vdovy, jejichž manželé zahynuli při křižáckých výpravách. Oproti vnějšímu světu tam platila vlastní pravidla, vládlo zde bezpečí a uprostřed středověkých dob si zde ženy užívaly nebývalou nezávislost – dokud nepomřely a do Begijnhofu se nepřestěhoval rád benediktinek.

Vyber si pivo
Na závěr výletu nám už jen zbývá nakoupit pořádnou zásobu pralinek a nasednout do jedné z motorových vyhlídkových lodí, ze které si líně vychutnáme večerní prohlídku městských čtvrtí.

Navečeřet se můžeme v jedné z desítek útulných hospůdek, kde ochutnáme některou z místních specialit a zapijeme ji jedním ze stovek druhů zlatých, tmavých, bílých, čirých i zakalených, sladkých ovocných i kyselých belgických piv. Pokud chceme ochutnat místní pivo z Brug, z řady nejrůznějších značek si zvolme Brugse Zot, který se v místním rodinném pivovaru De Halve Maan vaří přes 450 let.

Jak se tam dostat
Do Bruselu jezdí pravidelné letecké linky přímo z bratislavského letiště nebo z rakouského Schwechatu. Běžná cena za zpáteční let se pohybuje od 130 eur, ale akciové letenky (například leteckých společností Sky Europe nebo Ryan Air) se dají sehnat již od 10 eur. Let bez přestupu trvá zhruba 2 hodiny. Z Bruselu se do Brug přepravíme nejjednodušeji vlakem, jízdní řád najdeme na www.b-rail.be. Za pokoj pro dvě osoby v solidním hotelu zaplatíme od 70 eur výše.

4 místa, která musíte vidět:
klášter Begijnhof s muzeem a zahradou,
prohlídka místního pivovaru De Halve Maan spojená s ochutnávkou,
ulice Katelijnestraat s čokoládovnou Sukerbuyc a knihkupectvím De Striep se stovkami nejrůznějších komiksů,
ukázky tradičního lovu krevet v nedalekém mořském přístavu

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek