DomůHobbyKam se poděly klasické brusle

Kam se poděly klasické brusle

V teplém počasí se vhodné rovné plochy míst zaplňují bruslaři. Jsou jich sice mraky, ale můžeme si oči vyočit a kolečka vybruslit, a přesto neuvidíme klasické dvouřadé brusle. Jsou definitivně mrtvé? A pokud ne, co dělají?

Památníci si možná vzpomínají na osobní zkušenosti s dvouřadými bruslemi v dětství. V případě, že šlo o takové, které se jen řemínky upínaly na botu, mohla být i dost frustrující – kolečka byla malá, tvrdá, rovných ploch bylo v minulosti mnohem méně než dnes ao umělých kluzištích a parketech se nám mohlo jen zdát. Pohyb byl tedy krušný, ne-li nemožný.

Opravdové brusle s plnými, barevnými kolečky, napevno přichycené o pěkné a solidní boty, jsme mohli obdivovat jen ve filmech, například Xanadu.

Evoluce káže, že vyhrávají rychleji dravci. A tak dvouřadé brusle vytiskly jednořadé in-line, které jsou opravdu rychlejší, neboť kladou menší odpor. Když se podíváte do katalogů významných firem, „dvouřadovky“ (anglicky quad skates, česky trekové brusle, v bruslařském slangu quady) tam těžko nenajdete. To však neznamená, že vyhynuli. Přežili díky jinému triku evoluce, a tím je specializace.

Světoběžnice Lenka Buchcárová je Slovenka, momentálně studuje v Česku francoužštinu a ekonomii. V bruslařském světě je celebritou. Věnuje se freestyle slalomu na bruslích, ve kterém se pravidelně umísťuje v mezinárodních soutěžích po celé Evropě, ale také tanci na kolečkových bruslích.

„Slalem jezdím na in-line, ale na tanec používám výlučně dvouřadé brusle, protože jsou mnohem stabilnější. Ve světě jsem viděla na nich jezdit i freestylové jezdce.“ Dvouřadé brusle jsou podle Buchcárové výborné i na disciplínu high jump, tedy vysoké výskoky. „Používá je například francouzský šampion Hakim a takový profesionál ví, co dělá.“ Na kolečkových bruslích se hraje i hokej a to s oběma typy – podle toho se jmenuje buď quad hockey nebo inline hockey. Na Slovensku si hraje jen v inline verzi. Kultura dvojitých bruslí u nás vlastně nikdy neexistovala.

„Před revolucí se kvalitní brusle sehnat nedaly a když přišla po revoluci móda ik nám, už letěly inlajny. Já jsem velký propagátor dvouřadých bruslí, ale mnoho lidí jsem tedy během několika let mé kariéry na ně nenamluvila.“

Let’s dance
Lenka Buchcárová přibližuje různé taneční disciplíny, které se jezdí na bruslích, samozřejmě dvouřadých. „Jam skating je hlavně americká záležitost, je to tanec velmi blízký break dance, dělají se různé akrobatické figury. Na klasické párové krasobruslení se podobá artistic dancing.“

Lenka tančí ve stylu freestyle. Taková disciplína se v Evropě provádí výlučně na bázi exhibicí, soutěže s hodnocením poroty nejsou až na malé výjimky žádné. Existují také taneční skupiny. \“Na Slovensku iv Česku je však problém sehnat několik lidí, kteří umí bruslit a zároveň i tancovat.\“

Skupinová vystoupení činí například český tanečník Jan Loukota, který také nedá dopustit na dvouřadé brusle. „Jsou stabilnější do stran a pohodlněji se s nimi točí.“ Zároveň zdůrazňuje, že tanec na bruslích je velmi zdravý, nenamáhá tělo a pomáhá zeštíhlovat problematické partie a proto je určen i pro amatéry. Dvouřadé brusle dnes vyrábějí hlavně specializovaní výrobci a lze je koupit například přes internetové obchody.

Disko, bruslij u mě blízko
SMV-0502-022F-xanadu.jpg Skutečným kulturním fenoménem, ​​spojovaným s dvouřadými kolečkovými bruslemi jsou takzvané roller disco. Svůj rozkvět zažívali v 70. letech, v dobách klasické disko horečky. Takové diskotéky fungují ve světě dodnes.

„Například jen v Londýně jich je několik,“ říká Lenka Buchcárová. Lidé přijdou, půjčí si brusle a jezdí v rytmu hudby, kdo ví, tančí. Jsou tam instruktoři, kteří pomáhají nováčkům, zdravotní pomoc. V těchto klubech je zákaz zakázáno žvýkat žvýkačky – ty by mohly zkomplikovat provoz. „Zajímavé je, že v některých v poslední době zakázali hrát hip-hop, neboť prý tato hudba přiláká agresivní návštěvníky,“ směje se Lenka. „Takže tam většinou pouštějí disko, funk a house.“

V zahraničí se hodně jezdí také v parcích, hlavně v Americe, odkud tyto trendy proudí. Pod širým nebem se pořádají i masové noční diskotéky, které již samozřejmě nejsou vázány na typ bruslí. Každý jezdí a tančí na tom, co má. „Atmosféra takových setkání je velmi příjemná, ale u nás to takhle nefunguje a ani nemůže fungovat, neboť v parcích nejsou k tomu vhodné rovné plochy.“

Dvouřadé brusle jsou retro, nostalgický artefakt, ale žijí. Nebyla to jen sportovní pomůcka. Podobně jako skateboard, přinesli svoji kulturu, která stojí za připomenutí.

Historie dvouřadých bruslí
SMV-0502-022F-Skorpion.jpg Poprvé se prý kolečkové brusle objevily v roce 1743 na londýnské show. Jméno jejich vynálezce se však ztratilo v historii a ani nevíme, jak vypadali.

V roce 1760 předvedl v Británii své brusle belgický vynálezce Joseph Merlin, ale šlo o jednořadé brusle. Merlin je rád předváděl ve společnosti. Byly primitivní a neumožňovaly prakticky žádný pohyb kromě přímého valivého vpřed. Jednou to nezvládl a rozbil velmi drahé zrcadlo. Od té doby se o brusle přestal zajímat.

První dvouřadé brusle uvedl v roce 1863 James Plimpton, obchodník z Massachusetts. Umožňovaly řezat zatáčky a měly velký úspěch. Byl to právě Plimton, kdo otevřel v Newportu první bruslařský klub, tedy veřejnou plochu pro bruslení. Stala se místem nejen sportu, ale také komunikace a místem předvádění se.

V roce 1876 si britský konstruktér William Brown nechal patentovat brusle, kde kolečka byla na společné ose. Jejich design se už přibližoval tomu, na který jsme zvyklí. Ve stejném roce přibyla brzda na přední straně, což podstatně zvýšilo bezpečnost a umožnilo dokonalé manévrování.

Začátkem minulého století začaly být kolečkové brusle velkou módou. V roce 1913 se uzákonila pravidla hokeje na kolečkových bruslích. Na bruslích se hrálo pólo, objevilo se i krasobruslení. Důkazem je film Charlieho Chaplina The Rink z roku 1916, kde předvádí impozantní kreace – Chaplin byl zaníceným kolečkovým bruslařem. Dvacátá léta byla prvním velkým obdobím rozmachu kolečkových bruslí. Zájem o tento zdravý pohyb neustával. V USA vzniklo v roce 1937 sdružení na podporu jízdy na kolečkových bruslích RSROA (Roller Skating Rink Operators Association).

Brusle se objevily na nohou hrdinů romantických filmů v čele s dílkem Xanadu.

V roce 1979 vyšli bratři Scott a Brennan Olsonovi s novým typem in-line bruslí. V roce 1983 Scott Olson založil firmu Rollerblade, jejíž produkty začaly napodobovat další společnosti. V osmdesátých letech masová popularita dvouřadých bruslí skončila.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek