DomůHobbyBosch PDO Multi ví, co se skrývá ve zdi

Bosch PDO Multi ví, co se skrývá ve zdi

Možná se vám už stalo, že jste nechtěně proběhli vrtákem přes elektrické vedení ve zdi, nebo jste při sekání poškodili rozvod topení. Ano, nikdo z nás nemá rentgenové oči. Existují však pomocníci, kteří s vysokou přesností odhalí, co hledáme.

Nabídka detekčních přístrojů je široká a jejich schopnosti a citlivost se odvíjejí od jejich ceny. Jelikož jsme chtěli zjistit, s čím vším si dnešní technologie dokáží poradit, zvolili jsme přístroj z dílen Bosch, který slibuje vyhledávání i tam, kde jsou objekty ve zdivu umístěny hlouběji. Jak jsme uspěli? Inu, věci jsou složitější než se na první pohled mohou zdát.

Stůj, pozor, volno
Pohybuj terčíkem po zdi a když se rozsvítí červená, víš že je cosi v nepořádku. Pokud zelená signalizuje volnou trasu, vytáhni zespodu tužku a obtáhni vnitřní obvod terčíku. Nyní máš jistotu, kde můžeš vrtat. Pokud bychom chtěli v krátkosti zhodnotit používání modelu PDO Multi, jednodušší by to už napsat nešlo.

První experimenty na staveništi ukázaly, že PDO Multi přesně ví, kde jsme ukryli armatury a kudy směřují okruhy elektrického rozvodu bez ohledu na to, zda jsou pod napětím nebo ne. Bez delšího zkoumání jsme odhalili i to, že v malých formátech plastových oken chybí kovová výztuha. V krátkosti řečeno, přístroj spolehlivě zjistil to, co jsme již předem věděli.

Kovy určitě nepřehlédne
U rekonstrukcí je však všechno jinak. Projekty nesouhlasí s tím co je skutečně postaveno a hledat některé věci je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. S pomocníkem v kapse jsme se pustili do sondování prostředí a překreslování nálezů na stěny.

PDO Multi není při vyhledávání kovů tajnůstkář. Na displeji odhalí nejen to, že na hledaný materiál narazil, ale rozeznává také jeho vlastnosti. Ocel a železo jsou označeny symbolem magnetu, hliníkové a měděné rozvody jsou zobrazovány jako kovy nemagnetické. A je-li zřejmé, že ve vodičích pulzuje elektrické napětí s dobře známou 50-ti hertzovou periodou, přerušované pípání a výstražný symbol na displeji prozradí, že zkoumáme trasu elektrických rozvodů. Nahodit pojistky na všech okruzích a zapnout všechny vypínače se nám ukázalo být více než rozumné.

Na stěnách přibývaly křídou značené čáry a začínalo nám být naprosto jasné, jak se věci mají. Ovšem jen do momentu, kdy se vše nezačalo komplikovat. Jakmile do hry vstoupili hřebíky, kterými bylo vedení přichycováno v drážkách, museli jsme začít sledovat na displeji intenzitu naměřeného signálu. Funkce jemného měření pomůže odlišit hřebík od výztuhy či trouby. Chce to cit.

Někdy stačí málo. Heraklitová příčka se spoustou hřebíků a nataženým drátem pro lepší přichycení omítky a najednou nevíte na čem jste. Nezbývá nic jiného než opět a opět hledat a dedukovat. Napětí se nepříjemně indukuje z hlavního vedení na sousedící objekty a přístroj hlásí jeden falešný alarm za druhým.

Zjistili jsme, že vyhledání přesné polohy kovového objektu, o jehož existenci víte, je jednoduché. Obzvlášť tehdy, pokud objekty nejsou hlouběji než 10 centimetrů pod povrchem. Jakmile je však třeba mapovat neznámý terén, chce to systematický přístup a taktizování. S trochou trpělivosti jsme nakonec s úspěchem zmapovali objekt do posledního detailu. Co nás však zarazilo bylo rychlé vybíjení baterie a slábnoucí odezva. Možná proto, že jsme používali zinko-uhlíkové baterie namísto alkalických.

A co dřevěné rošty?
Přístroj je vybaven speciálním režimem pro vyhledávání dřeva v případě, není-li hlouběji než 1 centimetr pod povrchem. Popravdě řečeno, příliš jsme při experimentech neuspěli i přesto, že jsme baterii měnili za novou. Jakmile jsou ve hře kovy, dřevo jako by neexistovalo.

V našem případě jsme vyhledávali dřevěná prkna zalitá v betonu, která byla určena pro uchycení elektroinstalace v suterénu a za sádrokartonem jsme se snažili odhalit dřevěný rošt. Bohužel vždy stály v cestě v těsné blízkosti kovové šrouby, které přístroj ignorovat neumí. Takže jsme skončili bez odpovědi – poradí si s nimi, nebo ne?

Zoom pro kritické situace
Přístroj se při každém zapnutí automaticky kalibruje, takže zapínání přímo na zkoumaném povrchu se nám jevilo být více než rozumné. Pokud však hledáte jehlu v kupce sena – čti drátek hluboko pod povrchem – automatické vyhodnocení signálu v úvahu nepřipadá. Jednoduše neexistuje. Tehdy nastupuje práce pro režim detailního vyhledávání, který se aktivuje tlačítkem zoom. Vedle hlavního indikátoru síly signálu se objeví sekundární, který reaguje s velkou citlivostí na přijatý signál. Musíme říci, že jsme uspěli a byli jsme rádi, že je tento režim k dispozici. Pouze neustálé držení zatlačeného knoflíku zoom je jakési nepohodlné. Chvílemi jsme mysleli na to, že ani podsvícení displeje by nebylo na škodu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek