Do Čech jezdíme většinou za nákupy a naše výlety se zaměřují obvykle na větší města, jako jsou Brno či Praha. Zkuste však alespoň jednou zavítat do lázeňského města Poděbrady, kde se na poměrně malé ploše snoubí architektura s přírodou. Tato rovinatá krajina, která se rozprostírá na obou březích řeky Labe uprostřed kouzelné přírody, patří mezi nejteplejší místa s nejstabilnějším počasím v České republice. Město má kolem 13 000 obyvatel a stejný počet turistů sem ročně zavítá přesvědčit se o jeho výjimečnosti.
Při putování za pamětihodnostmi města nás jako první upoutá náměstí se sochou krále Jiřího z Poděbrad, jejím autorem je Bohuslav Schnirch. Jeho tvorba se považuje za vrcholné dílo české monumentální plastiky. Když už budeme na náměstí, nezapomeňme si pořídit lázeňské oplatky a ochutnat minerální vodu přímo z pramene.
Zámecká kultura
Rovně u břehu řeky Labe se vypíná poděbradský zámek, který v minulosti prošel několika rekonstrukcemi – od vodního hradu až po pozdně barokní stavbu. Na první nádvoří vejdeme obrovskou branou ze šestnáctého století, na kterou byl kdysi připevněn padací most vedoucí přes vodní příkop. Před námi se otevře areál bývalé hospodářské části zámku s fontánou, nad ní se hrdě tyčí věž. Tato nejvýznamnější část starého hradu sloužila ve středověku jako vězení, kam spouštěli odsouzence dolů po laně.
Pro turisty je zpřístupněna středověká kaple a rodná síň krále Jiřího z Poděbrad. V areálu pevnosti můžeme potkat lidi různých barev pleti a národností, protože je domovem Jazykové školy Univerzity Karlovy. Zámecké prostředí je přímo stvořeno pro umění či kulturu, což dokazuje i zrekonstruované divadlo v severním křídle budov. Prostory Zámeckého divadla na Kovárně, kde hraje ochotnický Divadelní spolek Jiří, by mu mohli závidět i profesionálové. Kromě divadla můžeme večer navštívit Zámecký biograf nebo některé z tradičních festivalových a kulturních akcí.
Uprostřed zeleně najdeme ukrytou starou dřevěnou zvonici a Hornický kostelík, připomínající popravu vzbouřených kutnohorských horníků. Nedaleko se nachází studna – památka na zaniklý pramen železité vody, který místní obyvatelé volali krvavý. Podrobnější informace o všech památkách najdeme v informačním centru na prvním zámeckém nádvoří, případně klikněte na www.město-podebrady.cz.
Srdeční záležitost
V Poděbradech objevili dnes již známou minerální vodu hůlkou přímo na nádvoří zámku, kde vytryskla až z hloubky 96,7m. Městečko si získá naše srdce, a to nejen díky své malebnosti, ale také díky koupelím zaměřeným na léčení chorob srdce, cév a metabolických poruch. Návštěvníci si mohou vychutnat lázeňské procedury, jako jsou masáže, uhličité a perličkové koupele a samozřejmě bazén. Rovněž by byla škoda nevyužít možnosti aktivního sportování – tenisové kurty, golf, jízdárna, turistické a cykloturistické trasy po okolí. Kromě procházek po lesích s bohatou faunou a flórou se můžeme vydat také na plavbu po řece Labi.
Jelikož česká kuchyně nám není cizí, určitě si zamilujeme pravý český „bramborák“ či sladké plněné knedlíčky s ovocem nebo s džemem. Zapít to můžeme poděbradskou minerálkou nebo pivem.
Tipy na cestování do Poděbrad
Nejjednodušší je jet autem, přičemž na cestu z Bratislavy je třeba si vyhradit přibližně tři hodiny. Pokud se vám však nechce utrácet benzín, na výlet se dá vydat i vlakem. Z Bratislavy pojedete do Kolína, kde přestoupíte na vlak směřující do Poděbrad, což vám bude trvat is přestupem jen o hodinu déle než autem. Poděbrady jsou bohaté na ubytovací kapacity, vybrat si můžete od nejjednodušších ubytoven, chatek, kempu přes penziony až po hotely různých kategorií. Samozřejmostí jsou lázeňské domy.
4 zajímavá místa v okolí
Soutok Labe a Cidliny, kam si můžete udělat procházku podél řeky Labe
Památník slavníkovské Libice s rekonstruovanými půdorysy knížecího hradiště
Kutná Hora plná památek včetně Kostnice s podivuhodnou výzdobou z lidských kostí
Středověká hospoda Dětenice, kde se vrátíte v čase