DomůBydleníK vymalování bytu firmu nepotřebujete

K vymalování bytu firmu nepotřebujete

Vymalovat pokoje zvládne s trochou odvahy každý. Často však narazíme na drobnosti, které dokážou pokazit výsledný dojem. Jak se vyhnout přešlapům a odvést dobrou práci bez chyb? Připravili jsme pro vás průvodce, který vám pomůže překonat veškeré nástrahy.

Připravte se důkladně
Dostatek pracovního prostoru a dostupnost celého povrchu stěn nepodceňujte. Ne vždy to ovšem znamená, že veškerý nábytek musí jít pryč. Největší kusy soustřeďte uprostřed pokoje, abyste je zakryli mikrotenovou fólií. Samolepícími fóliovými pásy ochraňte podlahovou krytinu a svítidla, malířskou páskou přelepte vypínače, zásuvky, zárubně, krycí lišty, parapetní desky a rámy oken. Co s radiátory? Pokud je třeba je odmontovat myslete na ně předem. Bez ventilů na zpátečce bude nutné vypustit celou stupačku.

Odstraňte nedostatky ještě před malováním
Opadávající omítku a olupující se barvu novým nátěrem nepřekryjete. Budete je muset seškrábat špachtlí.
Omítku nasucho, staré vrstvy barvy namokro. Dejte však pozor na to, abyste nezpůsobili škrábance a rýhy, které budou vyžadovat opravu. Malovku, která vypadá zdravě otestujte vodou z rozprašovače. Pokud se začnou tvořit bubliny, musí jít pryč.

Vypadané kusy omítky, praskliny a škrábance neopravujte sádrou, ale zvolte omítkovou směs, opravnou maltu či tmel. Snažte se, aby opravená místa vypadala stejně, jako jejich okolí. Zahlazené sádrové plochy by pouze upozornily na to, co jste se snažili skrýt. Pěnovým hladítkem nebo houbou vytvořte povrch s požadovanou strukturou. Pokud jste použili omítku nebo maltu na vápenné bázi, potrvá několik dní, než se jejich povrch zneutralizuje. Pracujte s předstihem.

K likvidaci plísně existuje řada chemických přípravků. Pokud si připlatíte, postarají se o to, aby se nějakou dobu plíseň nevrátila. Všechno je však způsobeno nadměrnou vlhkostí. Pokud příčinu vlhnutí neodstraníte, plesnivý výkvět se po čase objeví i na nové malovce.
Chcete-li za chemii ušetřit, zkombinujte líh s kyselinou salicylovou na konzervování zavařenin.

Vytopili vás sousedé a trápí vás na stropě rezavé či zažloutlé skvrny? Nepokoušejte se je přetřít barvou nebo univerzálním penetračním nátěrem. Výrobci barev nabízejí speciální krycí přípravky, které se aplikují před nanesením barvy. Komplikovanější je to v případě nevyvložkovaných komínů, ze kterých spárami prosakuje na povrch dehet. V takových případech je oprava finančně náročnější. Potřebné je obít omítku, vyškrábat rýhy mezi cihlami do hloubky několika centimetrů a po vyčištění vše zakonzervovat vodním sklem. Následně se můžete vrátit k vyplnění rýh mezi cihlami a natažení nové omítky. Bez zkušeností a bez pomoci odborníků se neobejdete.

Překážkou může být i sokl namalovaný olejovou barvou či latexem. Chemie nezabírá vždy s dostatečnou účinností a ani horkovzdušná pistole nemusí být vždy výhrou. Nezbývá tedy nic jiného, ​​než mechanicky odstranit nátěr kousek po kousku, jinak by se disperzní i akrylová barva oloupala.

Bytové jádro z umakartu nemusí zůstat navždy ve stavu, v jakém jej před desítkami let zanechali v bytě stavebníci. Existují speciální podkladové nátěry, které hladký povrch upraví tak, aby na něj bylo možno nanášet běžné interiérové ​​barvy. I když je vyzdívka z lehčených tvárnic dokonalejší řešení, i obyčejný nátěr dokáže s trochou šikovnosti zázraky.

Povrch musí být na barvu připraven
Ani ta nejdražší barva nebude krýt dokonale, aniž byste jí připravili vhodný podklad. Saponátem se zbavte mastnoty kolem vypínačů a zárubní, vysavačem s kartáčovým nástavcem odstraňte ze stěn prach. V případě, že máte doma kuřáka, nastříkejte zředěným saponátem celý povrch stěn a opláchněte je čistou vodou.

Sádrokartony, nové stěrky a omítky je třeba upravit penetračním nátěrem tak, aby se sjednotila jejich nasákavost. Zlepší se krytí a sníží spotřeba barvy.

Držte se osvědčených technik a pokynů výrobců
První nátěr byste měli vždy provést zředěnou barvou pomocí štětky.
Aby byly barevné odstíny nátěrů jednotné, myslete na to, že pod světlé patří bílý základní nátěr, a pod sytě šedý. Takto upravený povrch bude mít vyšší přilnavost a zabrání tvorbě fleků.

Začínejte vždy stropem a sledujte, kterým směrem se do místnosti dostává rozptýlené světlo. Podobně jako u plovoucí podlahy, i zde mají směřovat tahy směrem ke zdroji světla – k oknu. U nových, hladkých povrchů budete hotovi po nanesení dvou vrstev barvy, u starších a strukturovaných bude muset být vrstev více.

Nespěchejte a respektujte pokyny výrobců barev. Při řešení to nepřehánějte a mezi nanášením jednotlivých vrstev vyčkejte, až nátěr definitivně zaschne. Čím vyšší teplota a nižší vlhkost v místnosti bude, tím rychleji budete s prací hotovi.

Štětka, váleček, nebo stříkání?
Není nad kvalitní štětku s dlouhým přírodním vlasem. Pokud vám však chybí zkušenosti, dobrých výsledků dosáhnete is válečkem. Krátký vlas patří na stěrky a sádrokarton, dlouhý na strukturovaný povrch omítek. Kvalita se výrazně promítá do ceny. Pokud malujete často, vyplatí se investovat – životnost je několikanásobná. I když váleček udělá většinu práce sám, bez štětců se neobejdete. Pomohou vám při hranách a střetech stěn. Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout i stříkáním. Bohužel dnešní ušlechtilé barvy jsou až příliš husté na to, abyste dosáhli úspěchu se zahradním postřikovačem. Bez silného kompresoru to nejde. Takovou techniku ​​si však můžete za rozumný peníz pořídit z půjčovny.

Míchání nechte na odborníky
Není bílá, jako bílá. Čím vyšší rozpočet máte, tím více světla zůstane ve vašem interiéru. Bělost je udávána na obalu a rozhodně byste neměli šetřit tam, kde jsou strukturované povrchy a místnosti s malými okny. Tónovacími barvami si dokážete odstíny namíchat i sami, nikdy však nedokážete dvakrát po sobě vytvořit stejný odstín. Přenechejte tuto práci a barevné studio, které má ve výbavě digitální stroj dávkující pigmenty. Za rozumnou částku vám specializovaná firma namíchá odstín na přání dle vzorníku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek