DomůBydleníJak malovat sádrokarton

Jak malovat sádrokarton

I když je povrch sádrokartonu hladký, rovný a jednotný, při jeho malování můžete bez dostatku zkušeností narazit na problémy. Barva nedostatečně kryje, povrch není jednotný a nepomáhají ani opakované nátěry. Jak se vyvarovat chybám?

Začněte obhlídkou detailů
Bez kvalitního tmelení a broušení spojů to prostě nejde. I když vám mistři za sebou nechali naoko dobře odvedenou práci, ještě předtím, než se rozhodnete pro malovku, zkontrolujte si důležité detaily. Tmelené spoje musí být v rovině s plochou sádrokartonu a zahlazené tak, aby jejich povrchová struktura odpovídala papírovému povlaku. Pokud nebude povrch jednotný, na malovce se vykreslí každý nedostatek.

Rýhy po brusné mřížce vám prozradí, že mistři neměli mnoho trpělivosti, aby spoje přebrousily jak se patří. Problematická místa můžete opravit brusnou mřížkou s nejvyšší hustotou zrna. Jemný tlak a citlivý přístup nic nezkazí. Pokud jsou rýhy hluboké a materiálu je málo, spoj bude nutno natáhnout další vrstvou vrchního tmelu a po zaschnutí přebrousit.

Sedratý papír sádrokartonu v okolí tmelu prozradí, že mistři brousili víc, než měli. Takové přešlapy se pouze s obtížemi odstraňují, aniž by problém po malovce nebyl patrný. Pokud vlákna papíru nejsou příliš nachlupená, zkuste na povrch citlivě natáhnout tenkou vrstvičku vrchního tmelu a po zaschnutí jej zahlaďte. Pokud je místo v blízkosti světelného zdroje, lepší je řešit problém radikálně – výměnou poškozené tabule.

Velkou pozornost věnujte souvislým pohledovým plochám, které jsou v okolí svítidel či oken. Boční světlo prozradí, kde tmel vytvořil bubny, které vrhají stíny. Odstraňte nedostatky ještě před malováním, později už to nepůjde. Nic nezamrzí víc, než pohled na chyby z pohovky čerstvě zrekonstruovaného interiéru.

Pozor na akrylový tmel
Výrobci nabízejí pro výplň styčných rýh se zdivem přetíratelné akrylové tmely, s interiérovými barvami se však příliš nesnášejí. I když tmel kvalitně vyhladíte a počkáte, až vyzraje, jeho povrch zůstává mastný, barevný nátěr praská a opakovaně tmavne.

Pokud mistři zahladili tmel k plné spokojenosti, nic nenechávejte náhodě. Sáhněte po plechovce základní syntetické barvy a povrch tmelu po přečištění přetřete. Nátěr oddělí tmel od malovky a matný povrch bude dobře přetíratelný, aniž by byl podklad viditelný. Praxe ukazuje, že se to vyplácí.

Povrch je třeba sjednotit a připravit
Papír a sádrový tmel se chovají odlišně. Mají různou strukturu povrchu, nasákavost a malovka se na obou materiálech chová odlišně. Proto je třeba sáhnout po penetračním nátěru, který připraví podklad tak, aby barva lépe kryla a její spotřeba byla co nejnižší.

Úkolem penetrace není přeměnit povrch podkladu na nesavé sklo. Právě naopak. Nevhodně volená penetrace nebo opakované nátěry vytvoří kluzký povrch, na kterém barva nekryje ani po opakovaných nátěrech. Je to, jako byste malovali na sklo.

Nepokulkujte po všezázračném duvilaxu BD-20, ani po hloubkové penetraci na beton. Vhodnou volbou je Jub akrylátová emulze, HET P-Grunt nebo hloubková penetrace pro sádrokartony Duvilax BD-31. Dodržujte pokyny z technologického listu a nenanášejte vrstvy opakovaně. Nezapomínejte na to, že před prvním barevným nátěrem musí projít dostatek času k tomu, aby penetrační nátěr zaschl.

Při malování dodržujte pokyny výrobců
V případě, že se chystáte na sádrokarton aplikovat syté odstíny barev, připravte se také na základní nátěr. Na penetraci naneste zředěnou barvu smíchanou v poměru 1:30 s penetrací. Důležité však je, aby byly obě chemie identické. Akryl míchejte výhradně s akrylem, neexperimentuje s jeho přimícháváním do hlinkových či vápenných barev.

Pokud se pouštíte do bílé, můžete rovnou postupovat tak, jak radí výrobce barvy. Jednu ředěnou vrstvu překryjte dvěma vrstvami finálními. Barvu neřeďte více než káže výrobce, při vydělávání použijte čisté míchadlo. Při malování patří stejná pravidla jako u jiných povrchů. Tahy štětky, štětce nebo válce směřují k oknům, další vrstvy se nanášejí až proschnutí původních.

Investice do nářadí jsou při výmalbě sádrokartonu minimální. Všechno se točí kolem krátkého vlasu, který je na hladké povrchy ideální. Váleček ušetří mnoho času, před štětkou můžete upřednostnit plochý štětec. U malých místností a všude tam, kde je nedostatek světla nezapomínejte na to, že není bílá, jako bílá. Výrobci udávají bělost barev v procentech, takže s dražší barvou můžete dosáhnout lepšího výsledného efektu než s levnější.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek