Přechod na novou měnu od úvodu letošního roku se negativně neprojevil na sociálně nejslabších skupinách obyvatelstva. Vyplývá to ze zprávy o zavedení eura a jeho dopadech na slovenskou společnost, která hodnotí první pololetí letošního roku.
„Na základě běžných průzkumů ústředí a úřadů práce lze konstatovat, že příjemci sociálních dávek a příspěvků neuvádějí zhoršení sociální situace, která by mohla být zapříčiněna v souvislosti s přechodem na euro,“ hodnotí situaci resort práce, sociálních věcí a rodiny. Pracovníci úřadů však při každodenním styku s klienty zaznamenávají, že občané i nadále přepočítávají a porovnávají částky v českých korunách a v eurech. Ministerstvo zároveň dodává, že nová měna byla bezproblémově přijata všemi skupinami klientů i sociální skupinou, které se dotýkají opatření sociálněprávní ochrany dětí a sociální kurately.
Negativní dopady globální finanční krize, které mají za následek zvýšení nezaměstnanosti a tím zhoršení sociální situace občanů, přitom podle závěrů zprávy nejsou ze strany klientů úřadů práce, sociálních věcí a rodiny připisovány přechodu na euro. „Klienti hodnotí přijetí eura pozitivně,“ doplňuje resort práce. Nová měna je podle závěrů zprávy v dnešní hospodářské situaci vnímána spíše jako faktor stabilizační a ne jako rizikový. „Na základě všech dostupných informací, je v současné době, ve stavu celosvětové krize silnější měna hodnocena jako příležitost k výhodnější koupěschopnosti slovenských občanů v porovnání s okolními zeměmi, které ještě měnu euro nepřijaly,“ konstatuje se ve zprávě.