Nerezají, není třeba je pravidelně natírat a máte-li dostatek prostoru, obejdou se i bez vaší péče. Rozhodnete-li se však pro dřeviny, které vyžadují mnoho pozornosti, můžete se stát otroky své vášně. Plánujte s rozvahou a myslete na budoucnost. Založte živý plot tak, aby vám poskytl radost.
Líbí se vám ostře tvarované ploty z zimostrázu, nebo dáváte přednost vysoce rostoucí, kuželovité tuji, mohutnému habru, svěžím smrkům či veselému ptačímu zobu? Než se rozhodnete pro konkrétní dřevinu, zhodnoťte možnosti svého pozemku. Intenzita světla, kvalita půdy a prostor, který jste ochoten věnovat novému porostu, rozhodnou.
Stereotyp nebo pestrost barev?
Stálozelené živé ploty plní svůj estetický úkol iv zimě, po čase však mohou působit fádně a nezajímavě. To proto, že během vegetačního cyklu většinou svůj vzhled nemění. Jen kde-tady se objeví drobné květiny či plody.
Pokud máte rádi pestrobarevnost, dohánět to budete na ozdobných záhonech. Naopak, opadavé a kvetoucí dřeviny vypadají v každém ročním období jinak. Jarní rašení, zářivé květiny a podzimní hra barev dokáží vykouzlit atmosféru i tam, kde je celý pozemek přikryt jednotvárným travnatým porostem.
Každý z nich má jiné nároky
Zatímco některé živé ploty jsou dostatečně nízké na to, abyste je překročili, jiné mohou sahat i do několikametrové výšky. Volte vždy takové dřeviny a keře, které svojí velikostí a rychlostí růstu kopírují váš cíl. Je sice fajn, pokud habr za jeden rok naroste i více než půl metru, budete však mít co dělat, abyste jej udrželi na uzdě. Čím větší roční přírůstky rostliny mají, tím více stříhání, živin a vláhy potřebují. Rekordmanem je turkmenský jilm. Silné kusy mají až 150centimetrový roční přírůstek.
Výška není jediným prostorovým nárokem. Čím je plot vyšší, tím širší prostor vyžaduje. Třicet centimetrů širokou hradbu vtěsnáte i do předzahrádky, třímetrový porost se s metrovou šířkou nespokojí. Sluneční paprsky se musí dostat ik spodním částem rostlin. Proto se ploty stříhají tak, aby se směrem dolů rozšiřovaly. Myslete na to, abyste měli k porostu přístup z obou stran. Budete ho přece chtít bez námahy stříhat a řezat.
Existuje však alternativa, která prostor nevyžaduje. Necháte-li současné oplocení nebo jinou konstrukci obrůst například popínavým břečťanem, získáte zelený plot kdekoli. Pozor však, aby se nerozrostl i tam, kde po něm netoužíte.
Dá se to i bez námahy
Pravidelně střižený a ručně tvarovaný živý plot může být okouzlující, ale pokud máte velký pozemek, jeho údržba může být extrémně náročná. V takových případech jsou dobrou volbou volně rostoucí živé ploty, obzvlášť v případě, pokud v nich kombinujete více druhů dřevin. Zatímco ty útlejší a jemnější prostor zahustí, mohutněji se postarají o dostatek soukromí, větrnou bariéru a hlukovou clonu. Vytvoříte tak porost, který bude v každém ročním období čímsi atraktivní. Místo si v něm najdou také ovocné stromy.
Výběr je pestrý
Živý plot lze vypěstovat z každé dřeviny s kompaktním růstem, která není citlivá na řez. Znamená to, že na každé stříhání a tvarování musí reagovat zahuštěním, aniž by zaznamenala újmu.
Osvědčil se zimostráz, habr, ptačí zob, javor, hloh, buk a zlatý déšť. Z jehličnanů osloví zeji, smrk, tis, jalovce a cypřišek. U volně rostoucích živých plotů je výběr téměř neomezený. Vyvarovat byste se však měli keřů, které prudce odnožují a rozrůstají se bez možnosti udržení.
Výsadbu zvládnete
Při zakládání živého plotu dbejte na to, abyste sazenicím dopřáli podmínky, na které jsou zvyklé. Jelikož v první fázi po umístění na stanoviště bude jejich úkolem rozvinout kořenový systém tak, aby se dostali k živinám, je třeba volit období slabé vegetační aktivity. Je jím jaro a podzim.
Správné zaměření a rozmístění nepodceňujte. Sazenice patří do zástupu a vzdálenost mezi nimi určuje zvolený druh a váš záměr. V předzahrádce vynechejte místo na elektroměr a plynoměr, myslete na místo, kam budete odkládat odpadkový koš.
Sazenice patří do dobře překopané půdy obohacené o kompost. Pokud půda není příliš vhodná pro vámi zvolenou dřevinu, výkopy můžete zasypat vhodným substrátem. Jáma nebo rýha, do které sázíte, musí být dvojnásobně širší než samotný kořenový bal. Nezapomeňte na důkladné ušlapání zeminy a dostatek vláhy. Tu budete muset dodávat, dokud nebude zřejmé, že sazenice si nové stanovisko oblíbily.
Kolik zaplatíte za živý plot?
Pro začátek můžete počítat pouze s menšími sazenicemi, jejichž cena se pohybuje v rozpětí od 3 do 10 eur. Pokud se vám nechce čekat, až dorostou, počítejte is desetinásobkem. Spočítejte si celkovou délku plotu, přihlédněte k hustotě výsadby sazenic a počítejte s 10 až 25 procentními ztrátami při choulostivějších druzích rostlin. V průměru se dostanete na spodní hranici 12 eur za metr oplocení.
Pokud nemáte vlastní zdroj vody, v prvním roce se nová výsadba projeví na vašich výdajích. Předpěstované dřeviny jsou náročné na vláhu, kterou hojně přijímali, aby za krátký čas vyprodukovaly maximum živé hmoty. Ze dne na den je neprovychováte.
Jakmile se výsadba pevně zakoření a začne se rozrůstat, neobejdete se bez investice do nářadí pro jeho údržbu. Pro základní střih mladých rostlin a slabších dřevin vám postačí plotové nůžky, pro rozsáhlejší výsadbu a mocnější dřeviny budete potřebovat křovinořez, ba v některých případech i pilu. Ceny se odvíjejí od kvality a požadovaného komfortu.
Ušetřit můžete víc, než si myslíte
Pokud je živý plot ve vašem okolí zatím jen hudbou budoucnosti, už teď byste měli myslet na to, že sazenice dřevin si můžete vypěstovat i sami. Budete překvapeni, kolik sadby dokážete vypěstovat na malém prostoru, který dokážete dočasně oželet.
Nejjednodušší způsob rozmnožování je vegetativní. Konce řízků ošetříte stimulátorem a v pařeništi udržujícím vlhkost je zasunete do agroperlitu nebo lehkého substrátu. Když se vyvine dostatečně silný kořenový systém a sazenice budou připraveny na změnu stanoviska, můžete je předpěstovávat přímo ve volné půdě. Tu předem hluboce přerylujte a oživte štědrou dávkou kompostu. Než se dostanete k zakládání plotu, zjistíte, že jej vybudujete téměř zdarma. Myslete však na to, že každý druh má jiný vegetační rytmus.
Druhým způsobem je získávání sazenic přímo z výsevu. Tato technika je náročnější a používá se tam, kde rozmnožování řízky nepřichází v úvahu. V minulosti se často používaly náletové sazenice dřevin nasbírané přímo v lese.
Nenechte se vypálit
Předpěstované sazenice v květináčích či kořenových balech dokáží zakládání živého plotu urychlit, neměli byste se však soustředit na akční nabídky obchodních řetězců. I když mohou na první pohled vypadat atraktivní, při vysazení můžete zaznamenat velké ztráty. Nezáleží jen na tom, v jakém stavu je nadzemní část. Mnohem důležitější je stav kořenů. Měly by být silné, svěží a plné života, jinak je vysoká pravděpodobnost, že rostlina vyschne. Při cenách, které obchodníci za ně ptají to není zanedbatelné.
Lepší je oslovit ve svém okolí pěstitelské školky a specializované prodejny, které s nimi spolupracují. Budete mít jistotu, že kupujete čerstvé sazenice, které pocházejí z podobných klimatických podmínek jako jsou ty vaše. Čím dříve se sazenice opět dostanou na vhodné stanovisko, tím vyšší šance je, že přežijí.