DomůZahradaŠkůdci na jabloních, švestkách a jahodách

Škůdci na jabloních, švestkách a jahodách

Suchý a velmi teplý dosavadní průběh dubna výrazně urychlil v růstu a vývoji všechny plodiny.

Bylo to velmi příznivé období pro kvetení ovocných stromů, zejména meruněk, které během několika dní dokázaly úspěšně odkvést. Třeba jen doufat, že byly i dobře opylené. Zato nemoci a škůdci také rychle postupují a napadají své hostitele.

Na hruškách je významným škůdcem méra hrušková, případně méra ovocná. Její larvy vylučují mnoho medovice, na které později rostou černě (houby), které znečišťují listy i plody.
Jediným povoleným přípravkem je Nomolt 15 SC. Ošetřuje se ihned po odkvětu stromů a poté za dva týdny. Pozdějšími postřiky proti mšicím, ale zejména proti obalovači jablečnému zasáhneme s dostatečným účinkem i proti merům.

Na jádrovinách, tedy jabloních a hruškách, začíná po odkvětu dlouhá sezóna ošetření proti padlí a chrastavosti. Proti chrastavosti má význam první ošetření ještě před kvetením, proti padlí začíná po odkvětu.

Další ošetření jsou potřebná podle počasí proti jedné z nemocí nebo i proti oběma. Momentálně doporučujeme ošetřovat po odkvětu bez ohledu na počasí paušálně proti oběma chorobám. V tomto stadiu jsou vhodné kontaktní přípravky. Při pokračujícím suchém počasí bude ke druhému ošetření proti padlí potřebný systémový přípravek.

Ještě upozorňujeme na pilařku jabloňovou a pilařku hruškovou, způsobující časnou červavost plodů. V případě opakovaných hospodářských škod lze proti nim zasáhnout v době opadávání prvních květních lupínků. Oficiálně nejsou povoleny žádné přípravky, ale dostatečný účinek mohou zajistit přípravky Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP.

Opětovně upozorňujeme na květinku jahodovou. Nejvíce jsou ohrožovány porosty jahod v blízkosti lesů, parků nebo větších výsadeb listnatých stromů, kde škůdce nejlépe přezimuje.

Ochrana je nutná pouze při každoročně se opakujících významných škodách. Povoleny jsou přípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate se Zeon technologií 5 CS a Lambdol, které se aplikují až při zjištění prvních brouků, nejlépe krátce před kvetením, ne na rozkvetlé jahody.
Podobně připomínáme pilařky na švestkách. Ke sledování rojení a odchytu dospělých pilařek se používají bílé lepové destičky, které je třeba zavěsit do korun stromů přibližně 10 dní před kvetením. Ošetření má význam v místech pravidelných škod.

Ochrana spočívá v důkladném postřiku stromů ihned po jejich odkvětu, kdy opadávají poslední korunní lupínky květů (ne dříve, když ještě létají včely!). Problémem jsou však přípravky, z nichž v současnosti není povolen žádný. Účinnost mohou zajistit přípravky Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP, které mají oficiálně jiný rozsah použití.

Z drobného ovoce upozorňujeme na angrešt a na něm škodící americký padlí angrešt, která dokáže významně poškodit plody. Ošetřuje se v místech pravidelných výskytů před kvetením (již jen ve vyšších polohách), ale také ihned po odkvětu a následně o dalších 14 dní.

Při momentálním suchém počasí je předpoklad silných výskytů. Povoleny jsou přípravky Discus a Karathane LC.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek