DomůZahradaPěstování brambor třikrát jinak

Pěstování brambor třikrát jinak

I když pěstování brambor v hrůbcích nevyžaduje mnoho pozornosti a bohaté úrody lze dosáhnout i bez velké námahy, přece jen existují alternativy pro ty, kteří na klasiku nemají čas. Možná máte málo prostoru, možná vás nebaví špinit si ruce od hlíny. Jak na to? Máme pro vás tři zajímavé tipy.

Pěstování v mulči
Co byste řekli na pěstování brambor, aniž byste se museli byť jen dotknout rýče, kopacích videl nebo motyky? Máte-li přístup k nepotřebnému senu nebo slámě, můžete je použít k tomu, abyste dosáhli úrody srovnatelné s tou ze země.

Bramborovou sadbu naskládáte do řádků přímo na půdu a přikryjete ji vrstvou sena či slámy. Pravidelný přísun vody zařídí, aby se mulčovací materiál začal rozkládat a dodával rostoucím bramborám dostatek vláhy živin. Ty se budou vyvíjet přes celé vegetační období. Pozornost je třeba věnovat výšce mulče, aby měla rostlina prostor pro tvorbu hlíz. Pokud se jeho vrstva ztenčí, je třeba přidat další vrstvu.

Mulč drží vodu poměrně dobře a její zásoby se z půdy vypařují pomaleji. Přesto je však nutno věnovat pozornost vlhkosti a monitorovat výskyt hlodavců. Ti mohou při tomto způsobu pěstování nadělat více škod, než při klasickém.

Pěstování brambor v mulči má několik výhod. Kromě toho, že péče o ně vyžaduje méně námahy, úrodu můžete sklízet ještě předtím, než skončí vegetační období rostlin. Stačí zasunout ruku do mulče, nahmatat dostatečně velké hlízy a vytáhnout je pro konzum dříve, než se pustíte do sklizně. Druhou výhodou je, že brambory jsou čisté a nevyžadují před uskladněním praní.

Brambory lze tímto způsobem pěstovat i na pozemcích, které nelze obdělávat jiným způsobem. Kamenité půdy, neudržované pastviny či ovocné sady tak přinesou užitek, který nikdo neočekával. A pokud to myslíte s pěstováním v mulči vážně každý rok, první vrstvu můžete připravit už na podzim. Do začátku vegetace se natolik rozloží, že zásoba živin bude již připravena.

Jde to i na balkoně
Pokud bydlíte v panelovém domě, můžete si vyzkoušet pěstování brambor v sadbovačích. V každém z nich vypěstujete sice pouze 3 až 4 kilogramy úrody, pokud však máte k přírodě blízko a balkon chcete přeměnit na květinovou zahrádku, můžete experimentovat.

Pro pěstování hledejte nádobu o 60 až 80 litrovém objemu s otvory pro odtok přebytečné vody. Pro sadbu si připravte směs půdy s kompostem v poměru 2:1, do které zasadíte naklíčenou hlízu. Vyhněte se však výsevním a univerzálním substrátem na květiny – k pěstování jsou nevhodné. Sesbírejte raději před domem pár krtinců, obohaťte je o živiny a použijte ty.

Pokud vhodnou nádobu neseženete, využít můžete i pevný pytel z plastu, ve kterém vytvoříte potřebné otvory. Brambory trvalé zamokření nesnášejí. Někdy méně znamená víc.

Málo místa? Žádný problém
Ani nedostatek prostoru není překážkou, abyste se do pěstování pustili. Obzvlášť pokud zvolíte metodu, která slibuje dostatek úrody díky tomu, že rostlinám vytvoříte neobvykle mnoho prostoru pro tvorbu hlíz. Greg Lutovsky, který podniká v produkci bramborářské sadby tvrdí, že ze čtverečního metru lze dosáhnout i 100 kilogramový výnos.

Z dřevěných prken si vyrobte rám o rozměrech metr na metr. Položte jej na zem, vložte dovnitř deset naklíčených hlíz a přikryjte je 8 centimetrovou vrstvou země obohacené o kompost. Když se na povrchu objeví nať, opět přisypte úrodný substrát tak, aby z něj vyčuhovala pouze její vrchní třetina. Pokud je výška desek nedostatečná, položte na původní dřevěný rám další. Takto budete postupovat až do kvetení natě. To znamená, že v dřevěném boxu se nahromadí až 80 centimetrová výška půdy. Na dostatečný přísun vody a živin nezapomínejte. NPK hnojivem s poměrem 1:2:2 nic nezkazíte. Pokud jste sadbě věnovali pozornost, odměně se nevyhnete.

Pokud nemáte dostatek dovednosti pro práci se dřevem, sáhnout můžete po starých pneumatikách, kanystrech, sudech či jiné alternativě. Důležité je pouze to, aby umožňovaly postupné přidávání zeminy a nestínily.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek