DomůHobbyFischer chce dále působit v cestovním ruchu

Fischer chce dále působit v cestovním ruchu

Václav Fischer, který byl předchozí čtyři roky manažerem a marketingovým poradcem cestovní kanceláře (CK) Tomi Tour, chce i po jejím krachu nadále působit v cestovním ruchu. „Chci se v cestovém ruchu dále angažovat. Jak v České republice, tak po celé Evropě,“ uvedl v rozhovoru, který dnes zveřejnila Mladá fronta Dnes.
Podle něj za pád Tomi Tour nemůže špatné hospodaření, ale nepříznivé reportáže v televizi a zejména pomlouvačský e-mail. Ten prý někdo na jaře poslal všem hotelům, do kterých CK posílala své klienty. Firmě tak docházela hotovost, banky jí nepůjčily a investora nenašla. „Jsem přesvědčen, že kdyby nebyl na tuto společnost vyvíjen podivný tlak, mohla nadále pokračovat v činnosti,“ tvrdí Fischer.

Jiří Papež z Asociace cestovních kanceláří odhaduje, že po Tomi Tour zůstane dluh v hodnotě 300 až 500 milionů Kč (11,61 – 19,35 milionu eur). Podle Fischera je to mnohem méně. Zhruba polovinu dluhu budou tvořit již zaplacené zájezdy, na které lidé pro krach CK neodcestují, a náklady na návrat klientů z dovolených. Tomi Tour je ve slovenské Union pojišťovně kryta do výše 234 milionů korun. To by mělo pokrýt prodané zájezdy. Hlavními věřiteli ale budou hoteliéři v zemích, kam CK posílala klienty.

Již během roku vypluly na povrch například dluhy CK v Egyptě, pro které klienti často končili i v jiných hotelích, než si zaplatili. „Ve všech destinacích, kde se s Tomi Tour setkáváme, jsem slyšel, že neplatili. Už mu to nechtěli tolerovat, proto skončil.“ prohlásil majitel Exim Tours Ferid Nasr.

Pád CK vyšetřuje i policie. Zajímá ji, proč Tomi Tour prodávala zájezdy ještě těsně před oznámením o krachu. Podle Fischera zaměstnanci CK dělali do poslední chvíle vše, aby odvrátili její konec. I Union pojišťovna chce přezkoumat hospodaření CK. „Budeme se tím zabývat, ale potřebujeme vyřešit návrat klientů,“ řekla mluvčí Judita Smatanová.

Způsob, jakým Tomi Tour skončila, ale bude mít podle lidí z odvětví za následek, že se Fischer i přes své prohlášení už nebude moci vrátit na český trh. „Svůj obraz si značně poškodil i tím, že nepřišel na letiště oznámit klientům smutnou novinu,“ uvedl jeden z prodejců.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek