DomůHobbyEvropané se bojí ztráty práce, ale spoléhají se na EU

Evropané se bojí ztráty práce, ale spoléhají se na EU

Podle průzkumu Evropské unie (EU) zveřejněném v pátek si 61 % Evropanů myslí, že v budoucnu lze očekávat další negativní dopady ekonomické krize na pracovní místa, ale 72 % z nich si myslí, že EU hraje pozitivní roli při vytváření nových pracovních příležitostí, jako iv boji proti nezaměstnanosti.
Jak dále vyplývá z průzkumu, 33 % obyvatel Unie zná Evropský sociální fond (ESF), který je hlavním finančním nástrojem EU pro lidi, kteří v době krize ztratili práci, neboť prostřednictvím něj podporuje zaměstnanost a pomáhá lidem vylepšit úroveň jejich vzdělání a kvalifikace. ESF je nejznámější právě na Slovensku, kde ho znalo 59 % dotázaných, dále v Portugalsku (58 %) a Španělsku (53 %). Nejméně známý je v Dánsku, kde ho znalo pouze 17 % dotázaných.

Průzkum také ukázal, že třetina Evropanů (32 %) má strach ze ztráty zaměstnání, ale až 38 % z nich má obavy, že práci ztratí jejich partner či partnerka a až 47 %, že o práci přijde jejich dítě. Největší obavy z nezaměstnanosti mají obyvatelé Litvy, Lotyšska, Španělska a Irska, kde krize o práci připravila nejvíce lidí. Tato čísla jsou pochopitelná i vzhledem k faktu, že šest z deseti Evropanů má pocit, že krize ještě nedosáhla svého vrcholu, přičemž nejnegativněji jsou naladěni obyvatelé pobaltských zemí. Oproti tomu pouze 28 % obyvatel EU si myslí, že to nejhorší v případě krize je už za nimi. Optimističtí jsou především obyvatelé severských zemí Švédska a Dánska, jelikož tamní trh práce v sobě spojuje bezpečnost a flexibilitu. Na margo výsledků průzkum eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovnost příležitostí Vladimír Špidla uvedl, že je zcela pochopitelné, že se obyvatelé EU obávají důsledků krize. „Na evropské úrovni jsme proto již od úplného začátku krize dělali vše pro to, abychom zmírnili její dopady na pracovní místa. Teprve nedávno jsme zveřejnili projekt mikropůjček pro lidi, kteří chtějí začít podnikat a také navrhli 100% financování ESF v období následujících dvou let a vyzvali členské státy, aby vytvořily 5 mil. pracovních pozic určených pro absolventy škol,“ dodal v komentáři Špidla.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek