DomůBydlení5 nejčastějších chyb při výběru sprchové vaničky

5 nejčastějších chyb při výběru sprchové vaničky

Zařizujete novou koupelnu a chcete si do ní umístit sprchový kout? Potom vás tedy čeká spousta vybírání, a to včetně sprchové vaničky. Pojďme se dnes spolu podívat na pět nejčastějších chyb, kterých se zákazníci při nákupu dopouštějí. Co je tedy třeba pohlídat?

NEJLEPŠÍ VŠECHNO DOHROMADY
Zákazníci si často chtějí sestavit sprchový kout z jednotlivých komponentů sami. Ale ne nadarmo se říká dvakrát měř a jednou řež. Až překvapivě často se stává, že vanička k ostatním částem sprchového koutu nesedí jak designově, tak svými rozměry. Nejlepší je proto vybírat z nabídky kompletních sprchových boxů, popřípadě produktů od jednoho výrobce. Vzniknou tak elegantní variace různých barev, které se v koupelně budou vyjímat.

TROCHA ERGONOMIE
Žádný koupelnový prvek by svou velikostí neměl zabírat tolik místa, aby překážel volnému pohybu v koupelně. Sprchové vaničky jsou nabízeny obvykle v rozměrech 80 x 80 cm, 90 x 90 cm a 100 x 100 cm, ale také 80 x 100 cm a 80 x 120 cm. Pro atypické koupelny lze samozřejmě nalézt i další řešení. Tak jako tak by mezi sebou sanitární zařízení mělo mít rozteče minimálně 25 cm. V prostorných koupelnách se většinou těmito problémy zabývat nemusíte, naopak dokonce si můžete dopřát výjimečně rozměrné sprchové vaničky, které jsou opravdovou známkou luxusu. V takových případech se prostor pro sprchování stane samostatnou zónou koupelny a může být doplněn několika různými sprchovými hlavicemi či masážním panelem.

KDO BUDE SPRCHOVÝ KOUT POUŽÍVAT?
Velice důležité je ujasnit si, kdo bude sprchový kout využívat. Stává se totiž, že zákazníci učiní svůj výběr bez rozmyslu a následně nejsou s vaničkou spokojeni. Konkrétně s její výškou. Mladé rodiny s dětmi jistě uvítají hlubší vaničku, do které si jejich ratolesti budou moci sednout a nahradí si tak vanu. V takovém případě doporučujeme hloubku vaničky alespoň 28 cm. Starší lidé či osoby s omezenou schopností pohybu by zase měli uvažovat nad koupí co nejnižší vaničky, ze které se jim bude snadno vystupovat a odpadne riziko zakopnutí. Samozřejmostí by měl být povrch s protiskluzovou ochranou či protiskluzovou podložkou.

MATERIÁL, KTERÝ SE POUZE TAK NEOPOTŘEBUJE!
Na trhu se nejběžněji setkáte s akrylovými či smaltovými vaničkami. V prvním případě jde o materiál, který je lehký, pevný, cenově dostupný, má výborné tepelně izolační vlastnosti, umí dobře ztlumit zvuk dopadající vody a dlouhodobě si drží svoji barvu. Minusem je fakt, že se při neopatrném zacházení snadno poškrábe. Je tedy třeba vyhnout se všem hrubým čistícím pastám. Pro milovníky domácí mazlíčky akryl tedy příliš nedoporučujeme. Drápy by mohly povrch snadno poškodit.

To se nemůže stát u smaltu, který je prakticky nezničitelný, navíc si drží barevnou stálost, je hladký a také cenově dostupný. Vybírejte však z vaniček o tloušťce alespoň 3,5 milimetru. Dále se na trhu můžete setkat s vaničkami z litého mramoru či keramiky. Oba tyto materiály vypadají krásně, vyznačují se nadprůměrnou odolností, ale jsou obtížné a cenově méně dostupné. Novinkou jsou vaničky z SMC materiálu. Jedná se o tvrzený polymer, který se chlubí vynikající pevností, odolností i lehkostí a pohybuje se ve střední cenové kategorii.

Neudělejte chybu a zvolte vhodný materiál, který vám vydrží desítky let!

ABY V KOUPELNĚ NEBYLA POTOPA…
V neposlední řadě si dejte pozor na to, aby odtokový otvor ve sprchové vaničce nebyl příliš malý – zvláště pokud máte u sprchy masážní hlavici a pracujete se silnějším proudem vody. Kombinace výkonnější sprchy s méně výkonnějším odtokovým otvorem končí potopou, v lepším případě delším stáním vody.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek